Harmadik év: diplomám margójára
8.08.2019 - 2:48 • Noemi Soler • 0 komment
Bevallom a frankót, amikor elkezdődött tavaly szeptemberben az utolsó évem az egyetemen, tudtam már, hogy nagyon kemény lesz. Ennek ellenére úgy gondoltam, hogy biztos lesz időm mindenre, blogolni is....Hogy én milyen naiv voltam! Ezzel a bevezetővel valószínűleg el is magyaráztam nagyjából, miért tűntem el az elmúlt egy évben. A tanulás választott el attól, hogy írjak ide bármit is, pedig nagyon szeretek blogolni még mindig, csak egyszerűen időm nem volt rá. Amikor pedig mégis lett volna pár szabad percem, akkor azon voltam hogy mentálisan összekaparjam magam, mert volt pár mélypontom az utolsó évem alatt. Viszont most, hogy már eltelt bő egy hónap az államvizsga után, már tiszta fejjel látom a dolgokat, úgyhogy most álljon itt egy bejegyzés az egyetemen eltöltött utolsó évemről, amely egyben egy búcsúzás is, hiszen most már nem vagyok hallgató.
Az idén jöttem rá, milyen gyorsan elrepül az idő, és hogy ez nem csak egy szóbeszéd, hisz nemrég még gólya voltam. Remegtem, mint a kocsonya, amikor először léptem be az egyetem épületébe, illetve felrémlik az első vizsgám, az első zárthelyim, az első beadandóm vagy az első kiselőadásom. Ma már nevetek rajtuk, pedig akkor úgy izgultam, mint a fene. Aztán rájöttem, hogy mindezek apró kis semmiségek ahhoz képest, ami a végzős évben várt rám.
Kezdésnek ott volt a szakdolgozat, aminek soha nem lehet elég korán nekikezdeni. Igazából nem is hittem benne, hogy én képes vagyok egy ilyet megírni normálisan, de hát muszáj volt nekiállnom. Az első félévem nagy része a kutatással ment el. Nem viccelek, ennyi könyvet, tudományos esszét életemben nem olvastam. És büszke vagyok, mert a szakdolgozatomhoz nem használtam fel internetes forrásokat, ami azért a mai világban elég ritka, de megvalósítható. Miután nagyjából megtaláltam az ideális forrásokat, februárban neki is álltam írni. Nekem óriási szerencsém volt a konzulensemmel, nagyon sokat segített a szakdolgozat írásában, és neki is köszönhető, hogy már egy héttel a leadási határidő előtt készen voltam vele. Bevallom, maga az írás nem volt olyan nehéz, mint a téma kiválasztása és a kutatás. A jó téma és a sok kutatás sokkal fontosabb, mert ha van egy vázlat az ember fejében és vannak gondolatai, hogy melyik fejezetben miről akar írni, akkor máris sokkal könnyebb lesz az írás. Nekem a kutatás mellett már csak két hónapot vett igénybe, hogy megírjam a szakdolgozatomat, az nem is olyan vészes, nem igaz?
Miután leadtam a szakdolgozatot áprilisban, csak egy röpke pillanatra lélegezhettem fel, ugyanis jött a vizsgaidőszak, illetve utána a maratoni készülés az államvizsgára. Szerencsére a tanáraink nagyon emberségesek voltak, így a vizsgaidőszakkal nem is volt különösebb probléma. A neheze csak abban az egy hónapban kezdődött, amikor tanulni kellett az záróvizsgára. Nem tudom, honnan merítettem erőt ahhoz, hogy tanuljak. Főleg, hogy tudtam, ha minden jól megy, akkor ezzel vége. És talán ez volt a legrosszabb. Hogy tudtam, már olyan kevés választ el a végétől, mégis most kéne a legjobban odatennem magamat. Az meg még rosszabbá tette a helyzetet, hogy láttam, csomóan már korábban végeztek és mindenki boldogan osztotta meg a nagyvilággal, hogy ő már lediplomázott...én meg tanultam még akkor is. De még ez sem számított, hiszen tudtam, nekem még hátra van a megmérettetés.
Aztán eljött életem eddigi legnehezebb három napja. Mondanom sem kell, addigra az idegeim már felmondták a szolgálatot és konkrétan sírva utaztam el otthonról. Az első napon a szakdolgozatot védtem meg és utólag azt mondhatom, ez a legkönnyebb része, hiszen olyanról kérdeznek, amit én írtam és idő is van kidolgozni az előre elküldött kérdésekre a választ. Ráadásul a jegyzeteimet és a szakdolgozatot is bevihettem magammal, és habár nem volt rájuk szükségem, mégis biztonságot jelentett, hogy ott voltak. Szerencsére a védésem a lehető legjobban sikerült, ráadásul egy olyan tanárnál, akivel sose volt olyan jó a viszonyom, mégis elismerte a szakdolgozatomat és a védésemet is.
A második nap volt a legnagyobb falat, hiszen egy teljes felsőfokú nyelvvizsga tesztet töltöttem ki, emellett pedig egy angol nyelvészeti teszt is várt rám. A nyelvészeti rész felettébb jól sikerült, és ahhoz képest, hogy a tanárok a nyelvvizsga részt tartották a legnehezebbnek, az sem ment rosszul. Viszont reggel kilenctől délután ötig szünet nélkül koncentrálni nagyon nehéz. Ráadásul utána meg rohantam vissza a kollégiumba, hogy még átnézzem a másnapra való tételeket a szóbeli vizsgához.
Az utolsó napra már a teljes reménytelenség állapota uralkodott el rajtam, mivel egész előtte való éjjel egy percet sem aludtam, mert egész éjjel üvöltött a zene a koli udvarából, illetve étvágyam se sok volt, konkrétan alig ettem a három napban. Mindennek ellenére egész jól sikerültek a szóbelik, habár angol irodalomból megkeveredtem egy picit, viszont angol történelemből én kaptam az egyik legjobb jegyet, amire nagyon büszke voltam, mert nem jeleskedtem előtte abból a tárgyból.
Miután végeztem az összes vizsgarésszel és lekerült rólam az összes teher, jöhetett az izgulás, hogy minden sikerüljön és ne kelljen még egyszer ezt végigcsinálnom. Mert ilyen mértékű stresszt még nem tapasztaltam az életem során. Éppen ezért fakadtam majdnem sírva, mikor közölték, hogy sikerült! Egyszerre szakadt fel bennem a három év minden érzése, amit átéltem. Emellett pedig mérhetetlenül boldog voltam, és most is az vagyok, ha arra gondolok, hogy végre vége. Megcsináltam!
Most, hogy már túl vagyok rajta, tudom, hogy most kezdődik igazán az élet számomra. Lassan el kell kezdenem munkát keresni és a saját lábaimra állni, de biztos vagyok benne, hogy ha nehézségek árán is, de ki fogom állni az élet kihívásait, elvégre az elsőt: az egyetemet, sikerrel vettem. Aztán kitudja, mi vár rám még a jövőben. Az is lehet, hogy jövőre újabb egyetemet kezdek el, hiszen az álmom továbbra is az, hogy tolmács legyek. De ez még a jövő zenéje...

Hat tanács a végzős évre:

1. Oszd be jól az idődet! Akármennyire sablonosnak hangzik, ebben az esetben életet menthet, ha hatékonyan tudjuk beosztani a feladatainkat, mert ha mindent az utolsó pillanatra hagysz, esélyed sem lesz. Egy szakdolgozatot nem lehet megírni egy éjszaka alatt, habár hallottam legendákat erről, de nem ez a jellemző, ahogy a záróvizsgára is olyan mennyiségű az anyag, hogy egyszerűen nem lehet egy nap alatt mindent megtanulni.

2. Próbálj higgadt maradni! Ez az egyik legnehezebb feladat, hiszen hirtelen akkora nyomás alatt fogsz állni, mint még soha, de muszáj bírni a gyűrődést. Simán előfordulhat például, hogy a szakdolgozatodat kétszázszor fogja visszaküldeni a konzulensed javításra, illetve hogy saját maga ellen beszél a javítás alatt: amit egyszer jónak gondol, máskor már nem tetszik neki. Na, az ehhez hasonló szituációkban kell higgadtnak maradni, és leszegett fejjel dolgozni tovább, még ha ki is tépnéd a hajad, vagy a tanár haját

3. Ne hanyagold el a konzultációkat! Mivel nagyban függesz a konzulenstől a szakdolgozat megírása alatt, és ő a legnagyobb, meg az egyetlen, segítséged, ezért fontos, hogy rendszeresen tartsd vele a kapcsolatot. És ne szívasd meg, ne a leadás előtti héten küld el neki a szakdolgozatod nagy részét, mert garantáltan nem jársz jól vele, lehet ideje sem lesz kijavítani már, és ha ő nem járul hozzá a leadáshoz, akkor mindent elbuktál. Inkább kisebb fejezetenként, de folyamatosan küldd neki az anyagot, mindenki jobban jár vele és neked is kényelmesebb lesz javítani. És hidd el, akármit csinálsz, sosem fogsz tökéletes szakdolgozatot írni, de ezzel nincs is baj, hiszen mi magunk sem vagyunk azok.

4. Érdeklődj olyanoktól, akik már végeztek! Ez azért fontos, mert segít abban, hogy olyan konzulenst válasszunk, aki megbízható és következetes. Emellett nem árt jóban lenni néhány végzett hallgatóval, hiszen lehet, nekik van kéznél államvizsgához tétel. Tehát kérdezzetek másoktól, illetve nézzétek meg a könyvtárak adatbázisában, hogy milyen szakdolgozatok születtek már, hiszen az is tud segíteni a témaválasztásban.

5. Időben gondoskodj az államvizsga tételekről! Sosem lehet elég korán elkezdeni a tételek tanulásának, és ha a vizsgaidőszak végén azzal szembesülsz, hogy nincs miből tanulni, az nagyon kegyetlen tud lenni. Személy szerint én azt se tartom bajnak, ha előre kidolgozott, vagy mástól szerzett tételek vannak, mert már az is sokat segít. Ugyanakkor fontos, hogy azért nagyjából leellenőrizzük, ha mástól szerzünk tételeket, hogy valós információk vannak benne. A tanárok nem hülyék, azonnal kiszúrják, ha előre kidolgozott anyagból tanultál.

6. Hidd el, hogy meg tudod csinálni! Az előző négy pont is fontos, de a legfontosabb az, hogy úgy állj hozzá ehhez az évhez, hogy meg tudod csinálni. Hinned kell magadban, mert ha te nem teszed, más sem fog hinni benned. Sokszor nehéz lesz, és feladnád, de lebegjen a szemed előtt, hogy miért kezdted el, és mit akarsz elérni. Minél jobban hiszel benne, annál jobb érzés lesz majd, amikor az oklevelet a kezedben foghatod.

Címkék: , , , ,


OLDER NEWER